Moje projekty internetowe, Porady

SAM Broadcaster

Od czasu do czasu od słuchaczy Radia Paranormalium otrzymuję pytania, jakiego sprzętu i oprogramowania używam do nadawania audycji. Postanowiłem więc uchylić rąbka tajemnicy i napisać parę słów o aplikacji, dzięki której słychać audycje na antenie.

Bardziej obyci z tematyką „robienia” radia internetowego już się domyślają. Tak, to SAM Broadcaster, bodaj najpopularniejszy (i najczęściej piracony) program służący do nadawania dźwięku w Sieci.

Aplikacja pozwalająca na częściową lub pełną automatyzację odtwarzania muzyki i innych dźwięków, popełniona przez Spacial Audio, wykorzystywana już od kilkunastu lat przez dziesiątki tysięcy osób, nie tylko zresztą do nadawania radia, ale również prowadzenia imprez, czy też w charakterze feedu serwującego muzykę w restauracjach.

Nie będę się zbytnio rozpisywał w kwestii cech tego programu, gdyż można je sobie w dowolnej chwili sprawdzić choćby na Wikipedii. Dlatego też w paru słowach powiem o jego plusach i minusach.

Zacznę od minusów. Niewątpliwie wadą programu jest brak obsługi wtyczek VST – SAM Broadcaster wymaga wtyczek DSP dla Winampa, którego baza wtyczek jest w tej chwili mniej więcej tak samo martwa co sam Winamp. Co prawda istnieją pluginy-mostki pomiędzy DSP a VST, jednak ich wykorzystywanie dalekie jest od jakiejś elementarnej wygody, choćby ze względu na resetowanie ustawień VST przy każdym kolejnym uruchomieniu „wtyczki-mostka”. Ponadto, SAM Broadcaster obsługuje bardzo ograniczoną ilość formatów audio (MP3, OGG, FLAC, od niedawna również AAC – jednak o takim Opusie można już tylko pomarzyć). Również instalacja i uruchomienie programu może być problematyczna w sytuacji, gdy na naszym komputerze z jakiegoś powodu zaszwankuje instalowany wraz z SAM Broadcasterem Firebird.

Do plusów można zaliczyć dość rozbudowany, ale jednak wciąż przejrzysty i wygodny w obsłudze interfejs, jak też praktycznie bezproblemowe działanie programu pod kontrolą Linuksa czy Mac OS’a (oczywiście z wykorzystaniem Wine). DJ’e z przyjemnością zrobią użytek z dwóch deck’ów, które pozwalają na tworzenie płynnych przejść pomiędzy utworami. Plusem jest również duża ilość obsługiwanych protokołów do nadawania radia (Shoutcast, Icecast i jeszcze kilka innych).

Do obrabiania nadawanego dźwięku „w locie” świetnie nadaje się darmowa wtyczka VST o nazwie Thimeo Stereo Tool (dawniej SA Stereo Tool) – autor udostępnił ją również w wersji DSP dla Winampa, można ją więc z powodzeniem wykorzystywać w SAM Broadcasterze. Ja, dla celów audycji nadawanych na żywo, uruchamiam wraz z SAM-em dwie kopie tej wtyczki (jedna usuwa szumy i poprawia brzmienie głosów mojego oraz rozmówców podłączonych przez Skype, Hangouts lub telefon).

One Commnet on “SAM Broadcaster

  1. Pozdrawiam.Swietne audycje, co prawda nie mam czasu sluchac na zywo radia ale czesto w podróży odsluchuje sciagniete audycje.powodzenia i zycze wszystkiego dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *