Porady

Gdy kokpit w WordPressie odmawia posłuszeństwa…

Wczoraj potrzebowałem zalogować się na tego bloga i coś sobie sprawdzić. Niestety, dopadł mnie przy tym pewien zdarzający się sporadycznie błąd w WordPressie, polegający na dziwnej utracie uprawnień administratora. Mówiąc krótko, logujesz się na konto admina, ale zamiast jako admin zostajesz zalogowany jako zwykły użytkownik. Wskutek tego próba wejścia do panelu zarządzania blogiem kończyła się wyświetleniem komunikatu o braku uprawnień.

Co teraz? Standardowo – sprawdzam, czy błędu nie spowodowała jakaś wtyczka (wyłączam wszystkie wtyczki, zmieniając nazwę katalogu wp-content/plugins na dowolną inną). Nic, nadal „brak uprawnień”. Zmieniam templatkę na domyślną – to samo. Wchodzę w phpMyAdmina i sprawdzam w bazie danych, czy wszystko jest ok – jest ok, konto admina istnieje, ma przyznane uprawnienia, itd. Mimo to WordPress przy próbie wejścia do kokpitu nadal pokazuje mi środkowy palec. Nie, nie wejdziesz. No bo nie i kropka.

Coś się zatem musiało skasztanić i to na tyle potężnie, że jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się zainstalowanie WordPressa od nowa.

A ponieważ nie tylko ja mam z tym problem, stawiając na nowo niniejszego bloga porobiłem sobie notatki, które być może przydadzą się komuś innemu. Może właśnie Tobie? 🙂

A więc zaczynamy. W osobnym katalogu instalujemy nowego WordPressa, po czym:

  • kopiujemy do niego ze starej instalacji katalogi wp-content/themes i wp-content/uploads
  • NIE kopiujemy wtyczek – te zainstalujemy sobie jak już cała operacja związana ze stawianiem nowego WordPressa będzie ukończona
  • logujemy się do phpMyAdmin’a i kopiujemy następujące tabele, zmieniając prefiks na taki jaki wybraliśmy instalując nową kopię WP oraz zaznaczając opcję „add TRUNCATE TABLE”: wp_posts, wp_postmeta, wp_terms, wszystkie tabele wp_term_*, wp_users, wp_usermeta (te dwie ostatnie tylko jeśli mamy zarejestrowanych użytkowników i w włączoną rejestrację)
  • w tabeli wp_options nowego WordPressa zmieniamy URL na taki, aby wskazywał na główny katalog (tj. na ten, do którego przeniesiemy WordPressa w następnym punkcie)
  • starą instalację WordPressa przenosimy do osobnego katalogu, a nową przenosimy do głównego
  • sprawdzamy, czy wszystko działa; jeśli wyświetlenie dowolnego posta na stronie głównej kończy się errorem 500, to w kokpicie wchodzimy w ustawienia -> „Ustawienia bezpośrednich odnośników” i klikamy „Zapisz zmiany”. Spowoduje to nadpisanie pliku .htaccess w głównym katalogu naszego bloga i usunięcie potencjalnie mogących w nim występować błędów
  • na koniec instalujemy sobie z powrotem nasze wtyczki (uwaga: instalujemy je od nowa, NIE przenosimy ze starej instalacji, bo w ten sposób można przypadkowo „zaimportować” z powrotem błąd blokujący nam wcześniej dostęp do kokpitu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *